CEO Event
CEO Event

TEKNOFEST KAPSAMINDA TUZ GÖLÜ'NDE ROKETLER FIRLATILDI

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali için geri sayım sürüyor. Festival kapsamında, Roketsan sponsorluğunda TÜBİTAK SAGE ile birlikte düzenlenen Roket yarışmasında, öğrencilerin aylarca üzerinde çalıştığı roketler, montaj alanında hazırlandıktan sonra Aksaray'daki Hisar atış alanına getirildi.

 

 

Öğrencilerin uzay teknolojileri alanında ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla yapılan yarışmada öğrencilerin aylarca üzerinde çalıştığı roketler, Tuz Gölü'nden gökyüzüne fırlatıldı.

 

 

Roket yarışmasına başvuran 571 takım arasından yapılan ön değerlendirme sonucunda süreçleri başarıyla geçen 79 takım yarışmaya katılmaya hak kazandı. 4'ü lise, 12'si de üniversite öğrencilerinden oluşan 16 takım ise yaptıkları yerli roketleri Tuz Gölü'nde fırlatma şansı buldu.

 

 

Atışları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır da izledi.

 

 

Roket yarışmasının düzenlenmesindeki temel amaçlarının genç nesilleri özendirmek olduğunu vurgulayan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bu alanlarda nitelikli insan kaynağını çekirdekten yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Genç kardeşlerimiz bir yıl boyunca önce hayal ettiler sonra araştırdılar, geliştirdiler ve prototip roketlerini tasarladılar. Bizimde insansız hava araçlarındaki yolculuğumuz benzer şekilde başlamıştı. Her şey hayalle başlar" dedi.

 

 

ANA SAYFAYA DÖN