CEO Event
CEO Event

TEKNOFEST: AYAKLARI YERE BASMAYAN İLK FESTİVAL

Türkiye'nin havacılık ve uzay bilimlerindeki birikiminden ilham alan 'Teknofest, İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali', 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İGA İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Event yönetimini CEO Event’in üstlendiği festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın önderliğinde ülkemizin belli başlı kurum, kuruluş ve şirketlerini bir araya getirdi.

Birbirinden renkli etkinlik ve gösterilerin yer aldığı Teknofest, 540 binlik toplam ziyaretçi sayısı ile dünyanın en büyük üçüncü havacılık eventi olma başarısını gösterdi.

 

 

Dört gün süresince İstanbul Yeni Havalimanı'nda gökyüzü Türk Yıldızları, SoloTürk, sivil akrobasi pilotları, Atak helikopterleri, Bayraktar İHA, THK balonları, paraşüt timleri, özel harekat polisleri ve diğer pek çoklarının birbirinden çarpıcı gösterilerine tanıklık etti.

Yerde ise TÜBİTAK bilim sergisi, planetaryum, Interstellar Uzay Sergisi, hava tüneli, oyun alanları, fuar standları, toplantılar ve konserlerin yanında askeri ve sivil uçakların statik sergileri, Teknofest’in her dakikasının dolu geçmesini sağladı.

 

 

Teknofest’te, farklı yaş gruplarına yönelik birbirinden keyifli çok sayıda aktivite vardı. Simülasyon uygulamaları, takım oyunları ve uçurtma atölyeleri, eğlenirken öğretmeyi amaçlayan bu etkinliklerin yalnızca birkaçıydı.

Hava kontrol kulesi önüne kurulan ana sahnede gün boyunca gerçekleştirilen canlı performanslar ve konserler, ziyaretçilere coşkulu dakikalar yaşattı.

Fuar alanında standı yer alan onlarca firma, uzay ve havacılık teknolojilerinde gelinen son noktayı gözler önüne serdi.

 

 

İlköğretim düzeyinden üniversiteye kadar her gruptan öğrencinin kabul edildiği teknoloji yarışmaları, festivale ayrı bir heyecan kattı. İnsansız hava araçlarından rokete, insansız sualtı sistemlerinden model uyduya, insanlık yararına teknolojiden yapay zekaya kadar 14 çeşit yarışmada, 2 bin yarışmacı, 750 takım ile kıyasıya mücadele etti. Dereceye giren genç girişimci ve mucitler, ödüllendirildi.

 

 

83 ülkeden 600’ü aşkın teknoloji girişiminin başvurduğu Take Off Girişimcilik Zirvesi, Türkiye’nin teknoloji alanında uluslararası bir girişimcilik eko-sistemi inşa etmesinde önemli bir kilometre taşı oldu.

Teknofest’e katılım ve destek, en üst seviyeden geldi: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yeni Havalimanı’na F16’ların eşlik ettiği ATA uçağıyla indi. Festivale pilot tulumuyla katılan Cumhurbaşkanımız, ödül törenini de onurlandırdı.

 

 

Eşine az rastlanır ziyaretçi sayısına ulaşan Teknofest, Türkiye açısından önemli bir misyonun da taşıyıcılığını başarıyla yerine getirdi. Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi, festivalin hedeflerinden en önemlisiydi. Teknofest’e özellikle gençlerin yoğun ilgisi, festivalin hedefine ulaştığının en açık göstergesiydi.

 

 

DÜNYADA İKİNCİ

Teknofest, daha ilk yılında toplam 540 bin ziyaretçisi ile dünyanın en büyük üçüncü, günlük ziyaretçi sayısında ise ikinci havacılık festivali oldu.    

 

 

TAM BİR HAVACILIK ŞÖLENİ

Türk Yıldızları’nın akrobasi gösterileri, Atak helikopterinin Harmandalı koreografisi, THK balon uçuşları, paraşüt atlayışları, statik sergileri ve daha niceleri, 4 gün boyunca ziyaretçileri büyüledi.    

 

 

BAYRAKTARLAR ZİYARETÇİLERLE

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve eşleri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, festival alanını incelerken ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.    

 

 

EĞLENCELİ VE EĞİTİCİ AKTİVİTELER

Teknofest'te, her yaş grubuna hitap eden gösteri, sergi ve etkinlikler vardı. Simülasyon uygulamaları, takım oyunları, konserler ve havacılık gösterilerinin yanı sıra minikler için de hem eğitici hem de eğlendirici aktiviteler düzenlendi.    

 

 

ÜST DÜZEY DESTEK

Festivale pilot tulumuyla gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ödül törenini de bizzat onurlandırarak, Teknofest’e olan desteğini en üst seviyede gösterdi.    

 

 

GÖKYÜZÜNDEKİ MİLLLİ TAKIMIMIZ  

Dünyanın en iyi hava akrobasi takımı olarak değerlendirilen Türk Yıldızları, akıldan hiç çıkmayacak hava gösterileriyle Teknofest’e damgasını vurdu. BAYRAKTAR İHA  Tümüyle milli ve özgün olarak geliştirilen ve kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan Bayraktar TB2, gösteri uçuşu sırasında çektiği selfie ile festivale renk kattı.

 

 

TÜRK YILDIZLARI BOĞAZ ÜZERİNDE

Türk Yıldızları’nın uçurduğu yedi NF-5 2000 jet ve Türk Hava Yolları’na ait bir Boeing 777 yolcu uçağı, İstanbul Yeni Havalimanı üzerinden kol düzeninde geçti. Ardından Tarihî Yarımada, İstanbul Boğazı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü rotasını izleyerek İstanbulluları selamladı.    

 

 

HAVA AKROBASİSİ

 Türkiye'nin ilk profesyonel akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ve Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu olan kızı Semin Öztürk’ün yaptığı gösteriler, ziyaretçilerin nefesini kesti.  

 

 

HEYECAN DOLU ANLAR

Özel Harekat polislerinin Sikorksy helikopteri ile düzenlediği ‘dağ ipi’ koreografisi, görülmeye değerdi. Diğer yandan Teknofest alanına kurulan dikey rüzgâr tünelinde katılımcılar, yerçekimsiz bir ortamda uçma deneyimi yaşadılar.    

 

 

SIRADIŞI YARIŞ

Teknofest, Kawasaki motosiklet, Formula 1 yarış arabası, Tesla, Lotus Evora, Aston Martin ve SoloTürk F16 savaş uçağı arasındaki sıra dışı yarışa sahne oldu. Bu heyecanlı yarışı, dünya şampiyonu motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu kazandı.    

 

 

SOLOTÜRK: ETKİN, CAYDIRICI, SAYGIN

SoloTürk’ün gövdesindeki Ayyıldız milli irade, gümüş renkli yıldız zaferlerin ışığı, kuyruğundaki altın renkli kartal ise hürriyet ve istiklal simgelemektedir.      

 

 

YER ÇEKİMİNE MEYDAN OKUMAK  

Dünyaya nam salan SoloTürk hareketleri: Yüzbaşı Serdar Doğan, 'Siyah Kartal'ın hızını 180 km’ye düşürerek, havada adeta asılı kalıyor. 30 saniyelik ‘tonolu ters geçiş’le de, sınırları zorlamaya devam ediyor.

 

Türkiyeʼnin havacılık ve uzay bilimlerindeki birikiminden ilham alan 'Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali', 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İGA İstanbul Yeni Havalimanıʼnda gerçekleştirildi. Event yönetimini CEO Eventʼin üstlendiği festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfıʼnın önderliğinde ülkemizin belli başlı kurum, kuruluş ve şirketlerini bir araya getirdi.

Birbirinden renkli etkinlik ve gösterilerin yer aldığı Teknofest, 540 binlik toplam ziyaretçi sayısı ile dünyanın en büyük üçüncü havacılık eventi olma başarısını gösterdi.

Dört gün süresince İstanbul Yeni Havalimanıʼnda gökyüzü Türk Yıldızları, SoloTürk, sivil akrobasi pilotları, Atak helikopterleri, Bayraktar İHA, THK balonları, paraşüt timleri, özel harekat polislerinin gösterileri yanında diğer pek çok performansa tanıklık etti.


20-23 Eylül 2018, İstanbul Havalimanı

ANA SAYFAYA DÖN