CEO Event
CEO Event

İİT SOSYAL İŞLER BAKANLAR ZİRVESİ ÜÇÜNCÜ GÜN

İslam İşbirliği Teşkilatı Sosyal İşler Bakanları Zirvesi'nin üçüncü günü Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katılımıyla tamamlandı.

 

 

Zehra Zümrüt Selçuk, Müslümanlar için yeryüzünde selamın, yani barışın yayılmasının, adaletin tesis edilmesinin, "güçlünün haklı değil, haklının güçlü" olduğuna dair bilincin artmasının önemine değindi.

 

 

Recep Tayyip Erdoğan, güçlü aile yapısının güçlü toplum demek anlamına geldiğini belirterek, "Bunun da hep birlikte güvenli geleceğimiz anlamına geldiğini tekrar tekrar hatırlamalıyız. Bu bakımdan aile içi şiddet, önüne geçmemiz gereken en önemli tehditlerden biridir. Kadının ve çocuğun uğradığı ruhsal ve fiziksel şiddet sorununu bitirmeden güçlü aile yapısını inşa edemeyiz." dedi.

 

 

Konuşmalarından sonra Recep Tayyip Erdoğan ve Zehra Zümrüt Selçuk zirveye katılanlar ile birlikte aile fotoğrafı çekildi.

 

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi devletlerin sosyal kalkınmadan sorumlu bakanları, 7-9 Aralık'ta İstanbul'da toplandı.

Toplantı, İİT'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümünde, Türkiye'nin ev sahipliğinde, "Üye Ülkelerde Herkese Sosyal Eşitlik ve Refahın Sağlanması: Fırsatlar ve Zorluklar" temasıyla düzenlendi.

Sosyal kalkınma alanında çalışmalar yapan uluslararası kuruluşların yanı sıra İİT'nin alt kuruluşlarının da katıldığı toplantıda, başta İslam alemi olmak üzere, sosyal kalkınma alanında atılması gereken ortak adımları görüşüldü.

İstanbul'da 3 gün süren konferansta evlilik müessesi, aile, çocuk, yaşlı ve dezavantajlı bireylerin refahı, sosyal güvenliğin iyileştirilmesi gibi sosyal kalkınmanın farklı yönlerine ilişkin konular değerlendirildi.

Konferansın sonunda İstanbul Bildirgesi görüşülüp kabul edildi.

Zirvenin üçüncü günü Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katılımıyla tamamlandı.


7-9 Aralık 2019, Polat Renaissence Hotel, İstanbul

ANA SAYFAYA DÖN