CEO Event
CEO Event

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki- Moonʼun çağrısıyla 23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi, BM Genel Kurulu dışında bugüne kadar küresel ölçekle en geniş katılımlı toplantı olarak tarihe geçti. Zirvenin ev sahipliğini Türkiyeʼnin yapması için teklif, yine Ban Ki-Moonʼdan geldi. Türkiyeʼnin zirve için önerilmesinin nedeni, insani yardımlar konusunda dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atmasıydı. Bu teveccüh de zirveyi, CEO Event için çok daha anlamlı hale getirdi.

 

 

Kullanılan görseller, sahne ve salon tasarımları, basılı materyaller, dünyanın insani anlamda yaşadığı krizi çarpıcı bir şekilde uluslararası toplumun dikkatine sunmak için özenle tasarlandı. Kriz bölgelerinde yaşayan insanların sesi olan zirvede, yoksul ülkelerin kültürel zenginliklerinden beslenen koreografilerle etkileyici sunumlar gerçekleştirildi.

 

 

 

Zirveʼnin açılış töreninde, dünyadaki göç ve savaş gibi insani dramları konu alan görsel anlatımlar yapıldı.

James Bond rolündeki başarılı performansıyla tanınan İngiliz aktör Daniel Craigʼin yanı sıra Oscarlı aktörler Sean Penn ve Forest Whitaker ile Ashley Judd gibi dünyaca ünlü oyuncular, etkili sunumlarıyla insani sorunlar konusunda uluslararası kamuoyunda duyarlılığın artmasına katkı sağladılar.

 

 

İnsani Zirve, dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle bir araya getirdi. Ayrıca BM üyesi ülkelerin resmi temsilcileriyle birlikte pek çok ülkeden sivil toplum örgütü yöneticileri, akademisyenler, medya mensupları da zirveye katkı sundu. İnsani krizlerde etkili roller oynayan kişi ve kuruluşlar, küresel insani yardım sisteminin geleceğine ilişkin acil sorun ve sorulara yanıt aradı.

 

 

Kriz bölgelerinde yaşayan insanların temsilcilerinin de söz aldığı zirveye, insani sorunlara duyarlı birçok sanatçı da katılımlarıyla destek verdi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki- Moonʼun çağrısıyla düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi, BM Genel Kurulu dışında bugüne kadar küresel ölçekle en geniş katılımlı toplantı olarak tarihe geçti. Zirvenin ev sahipliğini Türkiyeʼnin yapması için teklif, yine Ban Ki-Moonʼdan geldi. Türkiyeʼnin zirve için önerilmesinin nedeni, insani yardımlar konusunda dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atmasıydı. Bu teveccüh de zirveyi, CEO Event için çok daha anlamlı hale getirdi.


23-24 Mayıs 2016, İstanbul Kongre Merkezi

ANA SAYFAYA DÖN