CEO Event
CEO Event

BİR FESTİVALDEN DAHA FAZLASI : TEKNOFEST'TE SON GÜN REKOR KATILIMLA TAMAMLANDI

TEKNOFEST İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali'ni , son gününde yüzbinlerce kişi ziyaret etti.

 

 

Festivale, geçen yıl 550 bin kişi katılırken, ziyaretçi sayısı bu yıl 3 kattan fazla artarak 1 milyon 720 bin oldu. TEKNOFEST İstanbul, kendi alanında düzenlenen etkinlikler arasında katılımcı sayısı açısından en üst sırada yerini aldı. Bu kapsamda, 2009'da İngiltere'de düzenlenen ve 1 milyon 344 bin ziyaretçiyi ağırlayan Bournemouth Airshow'u geride bırakarak zirveye yerleşti.

 

 

Festival, ziyaretçi sayısının yanı sıra etkinlik çeşitliliğiyle de ön plana çıktı. Diğer uluslararası festivaller, belli alanlarda ve sınırlı bir konseptte gerçekleştirilirken, TEKNOFEST İstanbul havacılık ve teknoloji alanında farklı alanlarda çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlikler için bu yıl toplam 410 bin metrekare alan kullanıldı.

 

 

Festival coşkusu, 21 Eylül Cumartesi akşamı Murat Dalkılıç konseriyle ikiye katlandı. Alanı dolduran on binlerce kişi Dalkılıç'ın şarkılarına eşlik ederek doyasıya eğlendi. 

 

 

Gök Bilim Planetaryum etkinlik çadırında, 360 derece projeksiyon sistemine sahip, "uzayın derinliklerinde" hissi veren sinema sisteminden 28 bin 300 kişi film izledi.

 

 

Filmlerde ise uzay ile ilgili teknolojik çalışmalar, keşfedilen yeni buluşlar, icatların günlük hayatta uygulamaları, nasıl astronot olunabileceği ve basınç altında nasıl eğitim yapılacağı gösterildi.

 

 

Festival boyunca  Atatürk Havalimanı'nda kurulan dikey rüzgar tünelinde 2 bin 500 kişi uçtu.

 

 

TEKNOFEST kapsamında yabancı ve yerli girişimcilerin buluştuğu "Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi" ile "Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı" da düzenlendi. 

 

 

Bu yıl ikinci kez düzenlenen TEKNOFEST'e gelen ziyaretçiler Baykar tarafından üretilen Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı'nı, yerli ve milli uçan araba Cezeri'yi ve TUSAŞ tarafından üretilen TF-X Milli Muharip Uçağı'nın prototipini ilk kez yakından görme fırsatını yakaladı. 

 

 

Sergi alanında ise Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği hava ve kara araçlarının yanı sıra yurt dışından gelen uçaklar da yer aldı. 

 

 

İlk yerli ve milli helikopter Atak ve eğitim uçağı Hürjet ile 38 farklı hava aracı festival alanında sergilendi.

 

 

Festivali nefes kesen gösteri uçuşları da damgasını vurdu. Altı gün boyunca devam eden etkinlikte, her gün Solo Türk ile beraber Türk Yıldızları'nın başlattığı gösteri uçuşları da ilklere sahne oldu.  Ziyaretçiler Rusya'nın ünlü gösteri uçakları Russian Knights Aerobatic Team, Rus SU-35 savaş uçağı ve MC-21 yolcu uçağının gösteri uçuşlarını da izledi. 

 

Türk Yıldızları

 

Solotürk

 

Russian Knights , Rus Su-35 ve Yangın Söndürme Uçağı

 

Rusya MC-21 Yolcu Uçağı

 

Çocuk, genç ve yaşlı demeden her yaştan insan zamanını eğlenerek ve öğrenerek geçirdiği atölye çalışmalarına katıldı. Bu yıl ki festivalde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı standında Uzay Taşları, Robotumu Kodluyorum, Roketimi Tasarlıyorum, Eğlenceli Robotik, Nanoteknoloji, Enerji Teknolojileri, Elektronik Programlama, Robotik Kodlama, Mobil Uygulama ve Programlama ile Havacılık ve Uzay atölyelerine büyük ilgi gördü. 

 

 

Festival kapsamında gerçekleştirilen 44 kategorideki 19 teknoloji yarışmasına 17 bin 373 takım, 50 bin yarışmacı katıldı, 10 bin yarışmacı finalde boy gösterdi. Yarışmalara 122 ülke ve 81 ilden katılım sağlandı.

Yarışmacılara 4 milyon lira maddi destek verildi, dereceye girenlere 3 milyon lira ödül dağıtıldı.

 

 

 21 Eylül Cumartesi günkü törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı ve kazananlara ödüllerini verdi. 

 

 

Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefiyle gerçekleştirilen festivalin altıncı günü, Mehter Takımı'nın gösterisiyle de son buldu.

 

 

Türkiyeʼnin havacılık ve uzay bilimlerindeki birikiminden ilham alan 'Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali', 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında Atatürk Havalimanıʼnda gerçekleştirildi.

Event yönetimini CEO Eventʼin de ortakları arasında bulunduğu ACF Event tarafından gerçekleştirilen festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfıʼnın önderliğinde ülkemizin belli başlı kurum, kuruluş ve şirketlerini bir araya getirdi.

Birbirinden renkli etkinlik ve gösterilerin yer aldığı Teknofest, çocukların ve gençlerin büyük ilgi odağı oldu.

Altı gün süresince Atatürk  Havalimanıʼnda gökyüzü Türk Yıldızları, SoloTürk, sivil akrobasi pilotları, Atak helikopterleri,  THK balonları, paraşüt timleri, özel harekat polisleri ve Rusya'dan gelen özel gösteri ekiplerinin yanında diğer pek çok performansa tanıklık etti.

TEKNOFEST İstanbul, kendi alanında düzenlenen etkinlikler arasında katılımcı sayısı açısından en üst sırada yerini aldı. Bu kapsamda, 2009'da İngiltere'de düzenlenen ve 1 milyon 344 bin ziyaretçiyi ağırlayan Bournemouth Airshow'u geride bırakarak 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle zirveye yerleşti.


17-22 Eylül 2019, Atatürk Havalimanı

ANA SAYFAYA DÖN