CEO Event
CEO Event

3. İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ARABULUCULUK KONFERANSI

3. İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansı Türkiye’nin evsahipliğinde İstanbul’da toplandı.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Arabuluculuk Konferansı’nın açılışında Suriye’de büyük bir insani trajedinin yaşandığını belirterek, çatışmaların çözümünde diplomasinin ve önleyici arabuluculuğun öneminin altını çizdi.

 

 

Çavuşoğlu’nun açılış konuşmasından sona devam eden konferansta Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos sunum yaptı.

 

 

Moratinos sunumunda, yaşanan uluslararası çatışmaların çözümünde ve çatışmaların önlenmesinde diplomasinin ve arabuluculuğun önemini anlattı.

 

 

3. İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansı Türkiye’nin evsahipliğinde İstanbul’da toplandı.

1 Kasım 2019'da İstanbul'da düzenlenen Arabulucluk Üzerine Üçüncü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletler Konferansında uzun süreli ve çözülemeyen anlaşmazlıkların çözümü bağlamında uluslararası arabuluculuğun merkezi rolünün altı çizildi.

Açılış konuşmasını yapan Mevlüt Çavuşoğlu, "3. İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansı"nın açılışında, Suriye'de dayanılmaz insan trajedisi yaşandığını hatırlattı.

Gün boyu süren konferansta arabuluculuğun, anlaşmazlıklardan sakınmanın ve ihtilafların çözümünün çeşitli yönleri üzerine birkaç tematik oturum düzenlendi, bunlar sırasında Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı dahil uzun süreli uluslararası ihtilaflar da masaya yatırıldı.

Konferansta başkalarının yanı sıra Birleşmiş Milletler Uygarlıklar İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos da konuştu.


01.11.2019, İstanbul Conrad Hotel

ANA SAYFAYA DÖN