CEO Event
CEO Event

TÜRKAKIM PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ

Tarihi enerji yollarını değiştiren, Rus doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya aktaracak olan dev proje TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Rusya Devlet Başkan'ı Vladimir Putin'in katılımıyla gerçekleşti. 

 

 

Haliç Kongre Merkezi'ndeki törene, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

 

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım doğalgaz boru hattının Avrupa kıtası için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu projenin gerçekleştirilmesi Rus-Türk stratejik ortaklığının somut meyveler getirdiğini gösteriyor." dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Proje sayesinde 31,5 milyar metreküplük doğalgazın 15,75 milyar metreküpü, aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacaktır. TürkAkım yeni dönemin sembol eserlerinden biri olacaktır." dedi.

 

 

Akdeniz'i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürme konusunda çağrıda bulunan Erdoğan, "Bize bir adım gelen çok daha fazlasıyla gitmeye hazırız. TürkAkım isminin hak sahibi değerli dostum Sayın Putin'dir.'' diye konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Bulgaristan, Macaristan ve Sırbistan devlet başkanlarının katılımıyla ana sahnede gaz akışı için vanaları beraber açtılar.

 

 

Rusya'nın doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletecek TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı bugün İstanbul'da düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

TürkAkım doğal gaz boru hattı açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

TürkAkım doğal gaz boru hattı projesi, Karadeniz'in altından döşenen her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip, 930 km uzunluğunda ve 2200 km derinlikte iki boru hattından (TA1 ve TA2 ) oluşmaktadır.

İlk hat ülkemize ikinci hat ise Avrupa ülkelerine doğal gaz sevkikatı gerçekleştirecektir.

TA2'nin Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan'dan geçecektir.

Projenin Sırbistan ayağında yaklaşık 400 km uzunluğunda bir botu hattı inşa edilecektir.

TürkAkımı Türkiye tarafında Kıyıköy'de karaya çıkıyor.

TürkAkım doğal gaz boru hattı peojesine ilişkin anlaşma, 10 Ekim 2016 tarihinde imzalanmış, 21 Şubat 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


8 Ocak 2020, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul

ANA SAYFAYA DÖN