CEO Event
CEO Event

İİT İSLAM ZİRVESİ KONFERANSI

22 Mart 2019 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen terör saldırısı başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında İstanbul’da toplandı.

 

 

Toplantı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin'in konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam edildi.

 

 

Ardından Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu toplantıda yaptığı konuşmada İslamofobi ve yabancı düşmanlığına karşı tek vücut olunması ve İslam düşmanlığı ve ırkçılığa karşı etkin stratejiler geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Zelanda halkına menfur eylemden dolayı taziyelerini ileterek atılması gereken adımlara ilişkin açıklamalar yaptı.

 

 

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terörist saldırı konusunda İİT Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı'na 19 bakanın da aralarında bulunduğu 71 ülke ve kuruluş temsilcisi katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen terör saldırısı gündemiyle İstanbul’da toplandı.


23 Mart 2019, Grand Tarabya Hotel Balo Salonu, İstanbul

ANA SAYFAYA DÖN